Anovuláció

A tüszőrepedés elmaradása!

Mit kell tudni az anovulációról?

„Anovuláció esetén a tüsző nem érik meg, vagy ha megérik, nem tud megrepedni, és a petesejt kiszabadulni. A meg nem repedt tüszők a petefészekben a legtöbbször folyadékkal telt hártyás falú tömlővé, cisztává alakulnak. Az aránylag rendszeres menstruáció mellett úgy tűnik, hogy a ciklus rendbe zajlik. A nők közel felének nincs rendszeres ovulációja.”

Mik az okai?

„Fogamzásgátlók, stresszhatások és lelki tényezők, helytelen táplálkozás, elhízás, hormonális okok, nőgyógyászati okok, idegrendszeri, szervi és egyéb okok, magzati korban sérült tüszők”

Hogyan lehet felismerni?

„Valójában az ösztrogéndominancia összes tünete előfordulhat, hiszen a tüszőrepedés elmaradása progeszteronhiánnyal és következményes ösztrogéntúlsúllyal jár. Az anovuláció felismerésében az ösztrogéndominancia tünetein kívül a hormondiagnosztika segíthet a legtöbbet. A képalkotó vizsgálatok az anovuláció következtében kialakuló ciszták és egyéb szövődmények kimutatásával utalhatnak az alapproblémára.”

Hogyan lehet észlelni?

„A testi jelek megfigyelése: szúró jellegű érzés, mellfeszülés jellege. A hüvelyváladék, az ébredési hőmérséklet mérése, hormondiagnosztika, LH-tesztek és ovulációs mikroszkóp, ultrahang.”

Milyen megoldási lehetőségek vannak?

„A hormonális zavar rendezése és a tüszőrepedés természetes módon történő elősegítése. Miután a legtöbb esetben a háttérben progeszteronhiány áll fenn, annak pótlása alapvető feladat.Bár a progeszteron önmagában még nem biztosítja a tüszőrepedés bekövetkeztét, a felborult hormonegyensúly helyreállítása nagymértékben növeli annak esélyét. Más hatóanyagokra is szükség van, amelyeket kitartóan, a megfelelő ciklusnapokon alkalmazva tovább javítható a helyzet.Az érzelmi problémák megoldása és a lelki egyensúly kialakítása is fontos.”

Forrás: Dr. Csiszár Miklós, Nora Igloi Syversen, Női igazságok, Naturwell Kiadó, Budapest, 2014, p. 64-68, 258-260.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük