Amit tudni kell róla!
Mit kell tudni a csontritkulásról?
„A csontritkulás (osteoporosis) nem más, mint a csontszövet mennyiségének megfogyatkozása, ami akkor jön létre, ha a csontleépülés mértéke meghaladja a csontképződés ütemét.”
Mi a leggyakoribb következménye?
„Leggyakoribb következménye a csukló, az alkar, valamint a combnyak törése, vagy valamelyik csigolya összeroppanása.”
Milyen okok miatt alakul ki?
„A csontritkulás okai szintén nem a csontrendszerben keresendők, hanem azokban a tényezőkben és körülményekben, amelyek lehetetlenné teszik a megfelelő csontszerkezet megtartását. Ezenkívül számos oka lehet: tápanyaghiány ( fehérjék, vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek), felszívódási zavar (ételintolerancia, bélgyulladás), mozgásszegény életmód, D-vitamin-hiány, hormonális zavar (progeszteron-, ösztrogén-, tesztoszteronhiány, pajzsmirigy-és mellékpajzsmirigy-működési zavar), tartós stresszhatás, elsavasodás, gyógyszer-és vegyszerterhelés.”
Kiket érint?
” A csontritkulás mai felgyorsult üteme ezért nem tekinthető pusztán az életkorral járó „természetes” folyamatnak. Nem véletlen az sem, hogy a csontritkulás- amely ráadásul ma már jóval korábbi életkorban kezdődik-döntően a nőket érinti. Dr. Lee kutatásai alapján ismert, hogy az ösztrogén lassítja ugyan a csontlebontási folyamatot, de nem segíti elő a csontképződést, ami a progeszteron feladata. Az ösztrogéntúlsúllyal és a progeszteronhiánnyal járó állapotokban a csontsűrűség erősen csökken, amelynek mértéke a változókor idejére a 20 százalékot is elérheti. A csontritkulás megállítása ezért a progeszteron nélkül tartósan nem remélhető.”
Hogyan lehet javítani illetve megelőzni?
„Dr. Lee megfigyelte, hogy a csontritkulásban szenvedő betegeknél éveken át alkalmazott természetes hatóanyag hatására a csontvesztés megállt, és a csontsűrűség javult. Kutatásai alapján a csontritkulás az ösztrogéndominancia megszüntetésével, illetve a progeszteron pótlásával nemcsak megelőzhető, de bizonyos mértékig vissza is fordítható.”
Hogyan lehet még segíteni ezen?
„A természetes hormonpótlás azonban ez esetben is az életmód és a táplálkozás egyidejű javítása mellett válik igazán hatékonnyá. A napi kalciumszükséglet általában 1000 mg naponta, de a fejlődő szervezet, valamint a várandósság, szoptatás és változókor idején 1500 mg. A csontritkulás megelőzése azonban jóval túlmutat a kalciumtabletták szedésén. Számos más vitamin, tápanyag és nyomelem-magnézium, réz, cink, szelén, króm, szilícium, folsav, C-, D-, E-, K-, B és D-vitamin-szintén nélkülözhetetlen a csont épségéhez, ahogy a hormonok és a testmozgás is, amelyek együtt képesek csak fenntartani a csont szilárdságát.”
Milyen ételekben találhatóak meg a szükséges tápanyagok?
„A szükséges tápanyagok azonban nem a finomított és konyhakész ételekben, hanem a nyers gyümölcsökben, zöldségekben, gabonafélékben, olajos magvakban és csírafélékben találhatók. A főbb kalciumforrások a mák, mogyoró, mandula, dió, petrezselyemzöld, spenót, sóska, napraforgómag, bab, szelídgesztenye.”
Mikor tud beépülni és mikor nem?
„A hatóanyagok beépülésének feltétele, hogy fel is szívódjanak a bélrendszerből. A táplálkozási hibák, emésztési zavarok, gyulladások, allergiák, epe-vagy hasnyálmirigy-működési zavarok ezt akadályozzák meg. A tej nem sorolható az értékes kalciumforrások közé, ráadásul a csontritkulás a tejet fogyasztó kultúrákban a leggyakoribb.”
Forrás: Dr.Csiszár Miklós, Nora Igloi Syversen, Női igazságok, Naturwell Kiadó, 2014, p. 168-171.