Endometriózisról

Mit kell tudni róla?

Mit nevezünk endometriózisnak?

„Az endometriózis a méhet bélelő nyálkahártya (endometrium) megjelenése és ciklussal összefüggő burjánzása a méh izomrostjai között, valamint a méhen kívül. A rendellenes helyeken megtapadó nyálkahártyaszigetek éppen úgy reagálnak a hormonális változásokra, mint a méhen belüli szabályos nyálkahártya: havonta megduzzadnak és véreznek. Az endometriózis ezért változatos panaszok forrása, amelyeket gyakori szövődmények súlyosbíthatnak. A kórkép szinte csak a fogamzóképes korban lévő nőket, ezen belül is a 20-30 éves korosztályt érinti.”

Milyen területeket érinthet?

Megtapadhatnak a petefészken, petevezetéken, méhen, húgyhólyagon, beleken vagy a kismedence más területein, viszont betörhetnek a szervek, a bél, a méh, a húgyhólyag vagy a hüvely falába is. Elvétve megjelenhetnek az ízületekben, a köldökben, a bőrön illetve műtétek hegében is.

Mit tud okozni?

” Mivel a vérnek nincs lehetősége a külvilágba távozni, a kismedencében rekedő vér gyulladást, összenövéseket vagy tömlőket, cisztákat hoz létre. A petefészkeken kialakuló, akár ökölnyi méretet is elérő ciszták a bennünk felgyülemlő és lebomló vértől sötétbarna színűek (ezért nevezzük ezeket „csokoládécisztáknak”). Ha e tömlők megrepednek, tartalmuk a hasüregbe kerül, és a folyamat távolabbi területekre is tovaterjed, újabb összenövéseket és hasi panaszokat okozva. Az összenövések görcsös fájdalmakhoz, emésztési panaszokhoz, petevezeték-elzáródáshoz vagy meddőséghez vezethetnek. Sokszor azonban a szokatlanul erős és görcsös menstruáció, a vérzéssel összefüggő deréktáji fájdalom vagy a várandósság elmaradása az endometriózis első jele.”

Mik a legjellemzőbb tünetek?

Szabálytalan, görcsös, fájdalommal járó menstruáció.

Rendkívül erős-többnyire kismedencei-fájdalom.

Derékba, csípőbe, combokba és más területekre sugárzó fájdalom.

Emésztőrendszeri panaszok mint a bélgörcsök, puffadás, véres széklet.

Rendszeres illetve fájdalmas vizelési inger, húgyúti fertőzések, véres vizelet.

Összenövések által méhdeformitások, bizonytalan eredetű hasi fájdalmak.

A menstruáció alatt hőemelkedés (a gyulladás miatt).

Fájdalommal járó nemi együttlét, vagy nőgyógyászati vizsgálat.

Fájdalmas ovuláció (peteérés) középidőben.

Fáradtság, gyengeség, vérszegénység.

Immunrendszerben fellépő zavarok, allergiás tünetek fokozódna.

Eredménytelen fogamzási kísérletek, meddőség .

Milyen okok és környezeti tényezők állhatnak a hátterében?

„Feltehetően tehát a progeszteronhiány és a következményes ösztrogéndominancia teremti meg a lehetőségét annak, hogy a méhnyálkahártya a hasüregbe vándoroljon, és a ciklussal egyidejű aktivitást fejtsen ki. A menstruációs vér ugyanis sok esetben a petevezetéken át „befelé”, a hasüreg felé is távozhat a méhből, főleg ha a méhnyálkahártya túlépült.(Ennek ellenére mégsem lesz minden ösztrogéntúlsúlyban szenvedő nőnek endometriózisa, ami rávilágít az egyéni hajlam jelentőségére.) A panaszok hátterében gyakran állnak érzelmi okok is, például a várandósságtól való félelem, a nőiséget vagy a párkapcsolatot érintő problémák. Az endometriózis szintén azok közé a kóros állapotok közé tartozik, amelyek gyakorisága az utóbbi időben ijesztő mértékben emelkedik. Míg 1921-ben mindössze 20 esetet írtak le Amerikában, 80 évvel később, az ezredfordulón ugyanez a szám már 12 millió, világviszonylatban 70 millió volt, ma pedig már százmilliónál is több nő szenved endometriózisban. A kórkép gyakoriságának drasztikus növekedését látva önámítás lenne figyelmen kívül hagyni az ösztrogéndominanciához vezető állapotok, valamint a vegyszer-és környezetszennyezés szerepét. Már csak azért sem, mert a 20-35 éves nők méheltávolítása-pusztán az endometriózis következtében-a duplájára nőtt.”

Hogyan lehet felismerni?

„Az endometriózis éppen olyan kiszámíthatatlan állapot, mint maga az ösztrogéndominancia, amely létrehozta. Felismerését a következő lehetőségek segítik:

A tünetek jellege és azok ciklussal való összefüggése.

A családi előfordulás, valamint a korábbi életkorban kezdődött menstruáció ténye.

Nőgyógyászati vizsgálat, amelynek során fontos jel lehet a kismedencei érzékenység, a tapintható csomók, a megnagyobbodott petefészkek, a méh deformitása, vagy a hüvelyben látható rendellenes méhnyálkahártya-szigetek jelenléte.

Laborvizsgálatok, amelyek során a nemi hormonok szintjeinek a ciklus meghatározott napjain történő megállapítása mellett egyéb hormonértékek, pajzsmirigyhormonok, stresszhormon, prolaktin- meghatározása is fontos.

Képalkotó vizsgálatok, amelyek közül elsősorban a hüvelyi ultrahang jön szóba.”

Hogyan lehet megszüntetni?

A természetes progeszteron alkalmazása megoldást nyújthat erre a problémára. Ennek adagolása viszont egyéni beállítást, egyéb hatóanyagokat, a stressz szigorú csökkentését, továbbá egyénre szabott életviteli és táplálkozási javaslatokat követel.

Forrás: Dr. Csiszár Miklós, Nora Igloi Syversen, Női igazságok, Naturwell Kiadó, Budapest, 2014. p. 77, 78, 80, 81, 84, 85.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük