Leptinrezisztencia

Információk, amit tudni kell!

Mi az a leptinrezisztencia?

„Leptinrezisztencia esetén a szervezet növeli a zsírtartalékokat, mert az agy azt hiszi, hogy a test energiahiányban szenved. Tehát folyamatosan éhesek vagyunk, és közben egyre nő a testzsírszázalékunk.”

Mitől alakulhat ki?

„A leptinrezisztencia kialakulása a stresszel is kapcsolatban áll. Fokozott stressz és/ vagy túl aktív mellékvese-működés esetén megemelkedik a kortizol szintje a sejteken belül. Ilyenkor aktivizálódik egy enzim, amelynek hatására a hipotalamuszban kikapcsolja azokat az érzékelőket, amelyek a leptinszintet észlelik. Minél több és minél nagyobb zsírsejtek vannak a testben, annál több leptinhormon termelődik. Ez jelzés az agynak, hogy hízik a test, és kapcsolja be a zsírsejtek energiává történő átalakítását, vagyis a fogyást. Ám a sok kortizol hatására blokkolódnak a leptinreceptorok, és nem képesek helyesen érzékelni a leptinszintet a vérben, emiatt nem adják ki a parancsot a fogyásra.”

Mivel hozható még kapcsolatba?

„Befolyásolja a teherbeesés lehetőségét.

Általában alacsony D-vitamin-szinttel is együtt jár.

A krónikusan magas leptinszint magas vérnyomáshoz is vezet.

A hasnyálmirigy bétasejtjeiben a leptinrezisztencia egy fehérje kimerítésén keresztül az inzulintermelés leállásához vezet.”

Hogyan lehet visszaállítani a leptinérzékenységet?

A leptinérzékenység visszaállítása: cirkadián ritmusunk, vagyis biológiai óránk megfelelő hangolása reggeli fényben való tartózkodással, illetve napközben szabad levegőn és természetes fényben való tartózkodással. A bélben élő mikrobáknak is van biológiai órájuk. Ideálisan akkor érdemes ennünk, amikor a Nap már felkelt vagy még fent van. Az esti lefekvés előtt 3-4 órával már be kellene fejezni az étkezést, hogy éjszaka a szervezet az öngyógyító, sejtmegújító folyamatokat elvégezhesse. A tobozmirigy által a sötétség idején termelt melatonin az esti órákban blokkolja az inzulintermelést. Érdemes este kevesebb szénhidrátot fogyasztani, mivel étkezés után a máj a glükoneogenezis (a tárolt keményítőket visszaalakítja glükózzá) révén még cukrot állít elő, ehhez pedig inzulint is igényel, és ha a melatonin blokkolja az inzulintermelést, akkor a glükoneogenezis az esti étkezés után leáll.”

Ne nassoljunk napközben: a napi három főétkezés elegendő, ha ezek megfelelő tartalmúak és minőségűek, tápanyagokban gazdagok.”

Kiemelt fontosságú a megfelelő mikrotápanyagok fogyasztása: ezeket zöld leveles zöldségekből, tengeri és halételekből érdemes bevinni. Az étrend rendezésével, a belső óra helyreállításával, a gyulladásszint csökkentésével és megfelelő stresszkezeléssel a mitokondriumok újra helyesen működnek majd. A leptinérzékenység helyreállításával rendeződik a testsúly (beáll az ideális testsúly), javul a hőtermelés, csökken az izzadás, magasabb energiaszintet tapasztalunk, megszűnik az édes ételek iránti sóvárgás, nyugodtabb lesz a közérzet, javul a pajzsmirigy funkció és nő a libidó. Férfiaknál viszonylag gyorsabban elindulhat a testzsírcsökkentés, mivel a nőknek eredendően magasabb a zsírszövetük és a leptinszintjük.”

Milyen hatóanyagokkal lehet támogatni ezt a folyamatot?

„Elsősorban a máj funkcióinak támogatására kell hangsúlyt helyeznünk. Érdemes tehát olyan élelmiszereket fogyasztani, amelyek támogatják a máj többfázisos méregtelenítési és működési folyamatát. Leghatékonyabbak ebben a keserű zöldségek (pitypang, gyermekláncfű, mustárzöld, cikória), a keresztesvirágzatúak (brokkoli, kelbimbó, kínai kel, káposztafélék, karfiol, retek), a cékla, sárgarépa, hagymafélék és a graipfruit. Különösen fontos a megfelelő formájú (metilált) B-vitaminok pótlása, a C-és E-vitamin, cink, taurin, szelén, mangán és magnézium bevitele. Szakemberrel (természetgyógyász, funkcionális tanácsadó) egyeztetve szilimarin (máriatövis hatóanyaga), redukált glutation és lipotróp anyagok (cisztein, kolin, inozitol) alkalmazása is jótékony hatású. Mindig figyelni kell a gyógyszer-kölcsönhatásokra, ezért is javaslom szakember bevonását a változtatási folyamatba!”

Mik támogathatják a mitokondriumok működését?

„A mitokondriumok működését támogathatják még a böjtön kívül a hidegterápiás eszközök-(például Wim Hof-módszer, Cryo szauna), az infraszauna vagy terápiás vörösfény-eszközök (red light therapy). A mozgás bizonyos formái is aktiválják azokat a jelutakat, amelyek a sejtmegújításhoz szükségesek. Étkezésben a magas polifenoltartalom (színes bogyós gyümölcsök), a zöld teában található ECGC vegyület, valamint berberin, kvercetin, alfa-liponsav, acetil-l-karnitin, Q10, karnozin, piceatannol, kreatin, rezveratrol és melatonin hatóanyagok segíthetik a mitokondriumok helyes működését. Utóbbi hatóanyagok kiválasztásához feltétlenül természetgyógyászt vagy funkcionális táplálkozási szakembert javaslok, hogy a gyógyszerinterakciók és egyéni szükségletek vizsgálata biztosított legyen.”

Forrás: Rubin Eszter, Farkas-Boross Zita, Hormonegyensúly, Jaffa Kiadó, 2022, p. 52, 53, 64, 65, 66, 71.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük