PMS-ről

Információk, amit tudni kell!

Mi az a PMS?

Premenstruációs szindróma-a menstruációt megelőző tünetegyüttes: A menstruációt megelőző napok testi tünetei és hangulati zavari nagyrészt hormonális változások következményei, amelyek bizonyos mértékig természetesek, egy határon túl azonban már kórosnak minősülnek. A PMS jellemző tünetei nem véletlenül hasonlók az ösztrogéntúlsúly okozta panaszokhoz: az ok legtöbbször a sárgatest elégtelen progeszterontermelése. Ez a sárgatest-elégtelenségnek nevezett állapot felelős többek között a méhnyálkahártya idő előtti leválásáért, és a menstruációt megelőző barnás, pecsételő jellegű, sokszor darabos váladékozásáért is, amely az elégtelen progeszterontermelés egyértelmű, klasszikus jele. A PMS nem más, mint az ösztrogéndominancia egyik megnyilvánulási formája”

Milyen tünetekkel járhat?

„A premenstruációs szindróma leggyakoribb tünetei: ingerlékenység, türelmetlenség, szorongás, agresszió ( és az azt kísérő bűntudat), sírógörcsök, elidegenedés-érzés, a „mintha nem is én lennék” érzése, zavartság, önkontroll hiány, döntésképtelenség, makacs, migrénes jellegű fejfájás, fáradékonyság, csökkent nemi vágy, mellfeszülés,-érzékenység,- fájdalom, emésztési problémák, puffadás, édesség utáni vágy, alhasi görcsök, derékfájdalmak, pecsételő vérzés, barnás váladékozás, folyadék-visszatartás (ödéma), testsúlygyarapodás ( részben az ödéma miatt). Jellemző lehet továbbá a hangulatingadozás, a depresszív hajlam vagy tájékozódási zavar is. Az ösztrogéntúlsúly ugyanis nemcsak mellfeszülést vagy méhnyálkahártya túlburjánzást okoz, de az idegrendszerre is hatással van. Stimulálása feszültséget, szorongást, kedélyállapot-labilitást, önkontrollzavart vagy más pszichés tünetet is kiválthat.”

Hogyan lehet kideríteni?

„Az ok tisztázásában az első és legegyszerűbb lépés a hormonális háttér feltérképezése. Bár az alacsony progeszteronszint rendezése aránylag egyszerűen megvalósítható, a háttérben megbúvó az ösztrogéndominanciához vezető egyéb okokat is fel kell tárni. A hormondiagnosztika ezért képalkotó és egyéb vizsgálatokkal egészülhet ki.”

Hogyan lehet a panaszokat csökkenteni?

” A panaszok csökkentésében a fájdalomcsillapítók és egyéb kényszerű megoldások helyett a hiányzó hatóanyag természetes pótlása és a hormonegyensúly helyreállítása segíthet a legtöbbet. Fontos tudni, hogy a PMS még szabályos hormonszintek ellenére is jelen lehet, ha tartós vagy erős stresszhatás áll fenn. A stresszhelyzetek megszüntetése, valamint az érzelmi konfliktusok megoldása ezért szintén nem maradhat ki a terápiás arzenálból.”

Forrás: Dr.Csiszár Miklós, Nora Igloi Syversen, Női igazságok, Naturwell Kiadó, 2014, p. 69-71.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük